عمومی

مقدار خونریزی طبیعی در پریود چقدر است؟

اگر شما هم فکر می کنید خونی که در دوران قاعدگی خود از دست می دهید، فراتر از میزان تصور است، باید بگوییم که احتمالا این موضوع صرفا تصور شما از میزان خونریزی قاعدگی است. اگر می خواهید بدانید که دقیقا چه میزان خونریزی پریود طبیعی و چه میزان غیر طبیعی است و یا اگر تصورتان از خونریزی قاعدگی، حجم وحشتناکی از خون است، در این مقاله همراه ما باشید تا ببینیم واقعا ما زنان در دوران قاعدگی خود، چقدر خون از دست می دهیم؟ 

مقدار نرمال خونریزی قاعدگی چقدر است؟

بر اساس منابع علمی، در شرایط نرمال، میزان خونریزی طبیعی پریود، بین 30 تا 50 میلی لیتر(یعنی حدود 3 تا 5 قاشق چایخوری) است. این طبیعی است که روز های ابتدایی خونریزی سنگین تر و روز های پایانی پریود، خونریزی سبک تری داشته باشید. خونریزی حدود 60 میلی لیتر، خونریزی سنگین محسوب می شود و اگر خونریزی شما بیش از 80 میلی لیتر در هر دوره قاعدگی باشد، احتمالا غیر طبیعی است و باید برای بررسی بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

خون قاعدگی در مقابل مایع قاعدگی

اگر این معیار را در نظر بگیریم که خونریزی قاعدگی ما باید حدود 3 تا 5 قاشق چایخوری باشد تا در بازه نرمال قرار بگیرد، احتمالا اکثر زنان جهان خونریزی غیر نرمالی خواهند داشت؛ چون این مقدار کمتر از حدی است که بیشتر ما تجربه می کنیم. پس چرا منابع علمی اکثراً این مقدار را تایید می کنند؟

خون پریود، فقط خون نیست!

بله درست است؛ مایع قاعدگی، فقط شامل خون نیست. در طول چرخه قاعدگی، پوششی در رحم به وجود می آید تا بستری مناسب برای تخمک بارور و تغذیه آن باشد. این پوشش که آندومتر نام دارد، از سلول های زیادی تشکیل شده است که توسط رگ های خونی تغذیه می شوند.

در دو هفته ابتدایی چرخه قاعدگی، سطح بالای هورمون استروژن، باعث انباشته شدن این سلول ها در دیواره رحم می شود. در اواسط دوره، فولیکولی که تخمک را آزاد می کند، به منظور آماده شدن بدن برای بارداری، شروع به ساخت هورمون پروژسترون می کند تا پوشش ساخته شده، ضخیم و مخملی باقی بماند. اگر تا حدود 14 روز بعد، باردار نشوید، سطح هورمون پروژسترون کم شده و این پوشش فرو میریزد و شما پریود می شوید. 

بنابراین، خونریزی پریود فقط شامل خون نیست و علاوه بر خون، شامل بافت آندومتر، ترشحات واژن و مخاط دهانه رحم نیز هست و خون تنها 36 درصد از کل مایع قاعدگی را تشکیل می دهد. 

پس این معیار که خونریزی نرمال قاعدگی باید شامل 30 تا 50 میلی لیتر خون باشد، فقط شامل خون است نه کل مایع خونریزی قاعدگی! 

با در نظر گرفتن این موضوع اگر کل مایع قاعدگی حدود 110 میلی لیتر(متوسط 80 تا 140 میل لیتر) باشد، احتمالا شما مقدار خونریزی نرمالی دارید.

 

 

اندازه گیری خونریزی قاعدگی

اکنون می دانید که از دست دادن چند میلی لیتر خون در طول دوره قاعدگی نرمال است و تفاوت بین مایع قاعدگی و خون قاعدگی را نیز می دانید؛ حال سوال این است که واقعاً چگونه می توانید آن را در زندگی واقعی اندازه گیری کنید؟

تجربه نشان داده است که زنان تمایل دارند میزان خون قاعدگی از دست رفته خود را بیش از حد تخمین بزنند! اما نکاتی وجود دارد که می تواند به شما در تعیین مقدار تقریبی خونی که از دست میدهید، کمک کند.

اگر از کاپ قاعدگی استفاده می کنید:

این احتمالاً ساده ترین راه برای اندازه گیری میزان از دست دادن خون قاعدگی است. بسیاری از کاپ های قاعدگی دارای علائم اندازه گیری هستند. حتی اگر کاپ شما هیچ علامتی برای اندازه گیری نداشته باشد، این اطلاعات به صورت آنلاین یا روی بسته بندی کاپ در دسترس است. برای مثال سایز 1 لیوا کاپ 20 میلی لیتر و سایز دو آن 30 میلی لیتر مایع قاعدگی در خود جمع آوری می کند. بنابراین با هر بار تخلیه کاپ قاعدگی، می توانید مقدار خونریزی خود را یادداشت کنید و در انتهای دوره،کل میزان خونریزی خود را به دست آورید.

 

 

اگر از تامپون استفاده می کنید:

تامپون با اندازه معمولی، تقریباً 5 میلی لیتر مایع جذب می کند. تامپون های فوق جاذب می توانند به طور متوسط، دو برابر این مقدار را در خود نگه دارند.

با این حال، توصیه نمی‌شود که تعویض تامپون‌ها را برای کاملا پر شدن آن ها به تاخیر بیندازید؛ بلکه بهتر است تامپون خود را هر 4 تا 6 ساعت عوض کنید. برای محاسبه از دست دادن خون خود در طول پریود، تعداد تامپون‌هایی را که استفاده می‌کنید و میزان پر بودن آنها از مایع قاعدگی را، یادداشت کنید.

اگر از نوار بهداشتی استفاده می کنید:

مانند تامپون، قابلیت جذب نوار بهداشتی می تواند بین برندها و مدل های مختلف، متفاوت باشد. با این حال، اکثر نوار بهداشتی ها با اندازه معمولی همان مقدار خونی را که یک تامپون جذب می کند – حدود 5 میلی لیتر – در خود نگه می دارند. به طور مشابه، پدهای فوق جاذب تقریباً 10 میلی لیتر خون را جذب می کنند. همچنین بررسی بسته نوار بهداشتی، می تواند به شما اطلاعاتی در مورد میزان جذب آن ها در اختیارتان قرار دهد. به طور مشابه برای اندازه گیری میزان خونریزی قاعدگی تان، لازم است تعداد نوار بهداشتی های استفاده شده و مقدار تقریبی مایع جذب شده توسط آن ها را یادداشت کنید.

 

 

اکنون میزان خون از دست رفته خود در قاعدگی را حساب کنید

برای محاسبه میزان خونریزی قاعدگی خود، تعداد محصولات بهداشتی را که در طول قاعدگی خود استفاده کرده اید، در 5 میلی لیتر (در مورد محصولات با اندازه معمولی) یا 10 میلی لیتر (برای محصولات فوق جاذب) ضرب کنید و یا اگر از کاپ قاعدگی استفاده کرده اید، میزان خونریزی هایی یادداشت شده در هربار تخلیه کاپ را باهم جمع کنید. این عدد را در 0.36 ضرب کنید تا به مقدار تقریبی خونی که در طول قاعدگی از دست داده اید، برسید.

به عنوان مثال: اگر در طول دوره قاعدگی خود از 9 پد فوق جاذب استفاده کرده اید، این معادل 90 میلی لیتر از دست دادن کل مایعات است. 90 میلی لیتر را در 0.36 ضرب کنید (درصد خون در جریان قاعدگی خود) و به عدد 32.4 میلی لیتر خون خواهید رسید که در محدوده طبیعی است.

 

 

برای همه یک نسخه نمی پیچیم!

پریودها از فردی به فرد دیگر و گاهی نیز از چرخه ای در فرد به چرخه دیگر همان فرد، متفاوت هستند. آنها از نظر رنگ و غلظت هم می توانند مختلف باشند. به همین دلیل است که هنگام استفاده از کلمات “خطرناک” یا “غیر طبیعی” برای اندازه گیری جریان قاعدگی، باید بسیار محتاط باشیم؛ زیرا آنچه برای یک فرد “طبیعی” است، لزوما برای فرد دیگر طبیعی نیست!

همچنین، تاثیر عوامل مختلف مانند رژیم غذایی و سبک زندگی ما بر دوره های پریود بر هیچکس پوشیده نیست. از گذشته تا کنون رژیم غذایی و سبک زندگی ما تغییرات فراوانی داشته است. سوال اینجاست که آیا این عوامل در اطلاعات منتشر شده در نظر گرفته شده اند یا نه؟

بنابراین چیزی که ما نیاز داریم، اطلاعات به روز شده، درباره ی دوره های قاعدگی است تا متخصصان پزشکی بتوانند بر اساس آن توصیه کنند. برای انجام این کار، ابتدا باید بتوانیم بدون هیچ قضاوتی در مورد جریان قاعدگی صحبت کنیم و لازم است که تابو های پریود در جامعه از بین بروند.

به امید روزی که همه زنان جهان، به اطلاعات درست و جامعی از بدن خود دسترسی داشته باشند.😊

7 دیدگاه در “مقدار خونریزی طبیعی در پریود چقدر است؟

 1. یکی گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون

 2. مهرانه گفت:

  مقدار طبیعی خون ریزی رو شوخی میکنید دیگه . من الان توی ۲۴ ساعت ده تا کاپ کوچیک سرریز شده عوض کردم یعنی تا الان بالای ۲۰۰ لیتر خون از دست دادم هر ماه زندگی کردن مثل ادم رو از من گرفته. هر چند خودمم هم میدونم نرمال نیست میخواستم ببینم به چه دکتری باید مراجعه کرد .

  1. کارشناس لیوا فارما کد 2 گفت:

   مهرانه عزیز
   همونطور که خودتون گفتید این میزان خونریزی بسیار زیاد و غیر طبیعیه!
   برای پیدا کردن ریشه این مشکل هم به پزشک زنان و هم متخصص غدد میتونن بهتون کمک کنند.
   ابتدا باید یک سری آزمایش و سنونوگرافی انجام بدید.
   امیدواریم که مشکلتون خیلی زود حل بشه. ❤

   1. محمد خوانساری گفت:

    👍👍👍👍

 3. الهام کریمی گفت:

  بسیار مفید

  1. فریده جعفری گفت:

   طبیعیه که یکبار در میون پریود سبک و یا خیلی شدید بشه؟

 4. زهرا افخمی اردکانی گفت:

  کاش عادت کنیم به چکاپ مرتب که برامون مشکلی پیش نیاد یا زود حل بشه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *