کاپ قاعدگی چیست؟ و چگونه استفاده می شود به همراه عکس و فیلم

عکس کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی یا فنجان قاعدگی و یا به اصطلاح کمتر رایج کاپ پریودی چیست؟ شاید برای شما این اصطلاح تازگی داشته باشد یا شاید هم قبلاً در مورد آن شنیده‌اید اما دقیقاً ندانید که چیست. کاپ قاعدگی جایگزینی برای نوار بهداشتی و گزینه های سنتی محسوب می‌شود. تصور کنید، یک ظرف کوچک و انعطاف‌پذیر که خون پریود را به جای جذب، در خود جمع می‌ کند و قادر است تجربه دوره‌های ماهانه ما را متحول کند.

كاپ قاعدگی چيست و انواع آن

کاپ قاعدگی وسیله ای کوچک و انعطاف پذیر است که معمولا از جنس سیلیکون پزشکی می باشد. كاپ قاعدگي عموما به شکل زیر طراحی شده اند و هر قسمت آن کاربردی دارد.

 

یکی از اصول مهم در خرید فنجان قاعدگی،  انتخاب درست سایز و مدل فنجان قاعدگی مناسب برای بدن شماست! فنجان‌های قاعدگی در طیف گسترده‌ای از سایزها و مدل‌ها عرضه می‌شوند که یافتن گزینه‌ای ایده‌آل برای شما می‌تواند کمی پیچیده باشد. عوامل زیر در تعیین انتخاب بهترین سایز و مدل کاپ قاعدگی مهم هستند.

• شدت قاعدگی ماهیانه
• سن فرد
• سبک زندگی و ورزش
• تجربه بارداری و زایمان
• طول کانال واژن و موقعیت سرویکس

در صورتی که در انتخاب سایز و مدل دقیق مردد هستید، جای نگرانی نیست! با استفاده از آزمون تعیین سایز فنجان قاعدگی، تنها با پاسخ‌گویی به شش سؤال ساده می‌توانید فنجان قاعدگی مناسب خود را بیابید.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی​

ورود به دنیای کاپ قاعدگی ممکن است ابتدا مانند قدم زدن در مسیری ناآشنا به نظر برسد، ولی جای نگرانی نیست!  در ادامه روش استفاده از کاپ قاعدگی را به صورت جامع و در دو مدل فیلم و همینطور متنی توضیح خواهیم داد.

فیلم کامل روش استفاده از فنجان قاعدگی

توضیحات مرحله به مرحله طرز استفاده از کاپ قاعدگی به شرح زیر میباشد(هر رنگ مربوط به یک مرحله)

1- آماده کردن کاپ، آماده شدن خودتان!

روش استفاده از فنجان قاعدگی

همیشه قبل از استفاده از کاپ قاعدگی، باید مطمئن باشید که همه چیز تمیز و آماده است. در ادامه یک راهنمای ساده برای شروع را باهم بخوانیم:

تمیز کردن فنجان قاعدکی:

قبل از استفاده در هر دوره، باید کاپ قاعدگی خودتان را ضد عفونی کنید. دو راه برای ضد عفونی کاپ قاعدگی وجود دارد :

  • جوشاندن در قابلمه: کافی است یک قابلمه کوچک را پر از آب کنید و بگذارید روی اجاق گاز تا آب داخل آن به جوش بیاید، کاپ خود را داخل آب در حال جوش بگذارید و ده دقیقه منتظر بمانید ! (دقت کنید که آب باید 10 دقیقه در حال جوشیدن باشد پس اجاق گاز را خاموش نکنید!) حالا کاپ قاعدگی شما آماده استفاده است!
  • ضد عفونی کردن در ماکروویو: در این روش شما نیاز به استریلایزر کاپ قاعدگی  دارید! استریلایزر را تا دو سوم پر از آب کنید، کاپ قاعدگی خود را داخل آن قرار دهید. درب منفذدار آن را کامل ببندید و به مدت 3 تا 5 دقیقه داخل ماکروویو قرار دهید. برای برداشتن آن عجله نکنید! احتمالا ظرف بعد از این مدت خیلی داغ است. دقت کنید که این روش فقط در ماکروویو قابل انجام است و نه توستر، فر برقی و…

شستن دست ها:

احتمالا بدیهی به نظر میاد ولی چون خیلی مهم و حیاتی است، تاکید میکنیم که همیشه قبل از دست زدن به کاپ قاعدگی دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید. تا از ورود هرگونه باکتری ناخواسته به محیط واژن جلوگیری کنید.

2- نحوه گذاشتن کاپ قاعدگی

راهنمای استفاده از لیواکاپ

جاگذاری کاپ قاعدگی در ابتدا ممکن است به نظر چالش برانگیز باشد ولی مطمئن باشید بعد از چند بار استفاده، همه این مراحل فقط چند ثانیه طول میکشد!  با دقت این راهنما را بخوانید تا زودتر و راحت تر آرامش را در آغوش بگیرید!

پیدا کردن یک موقعیت بدنی (پوزیشن) راحت:

 • بدن همه ما منحصر بفرد است، بنابراین ممکن است راحت ترین موقعیت برای یکی، برای دیگری ناراحت ترین باشد! موقعیت های اسکوات، نشستن روی توالت ایرانی، نشستن روی توالت فرنگی و ایستاده با یک پای بالا را امتحان کنید تا بهترین خودتان را پیدا کنید!

روش های تا کردن فنجان قاعدگی:

 • برای جاگذاری کاپ قاعدگی نیاز است که آن را تا با روش مناسب تا (فولد) کنید. روش های مختلف فولد را میتوانید در ویدیوی بالا ببینید.

راهنمای قدم به قدم جاگذاری:

 • کاپ قاعدگی خود را فولد کنید و با یک دست آن را بگیرید.
 • با دست دیگر به آرامی لابیاها را از هم جدا کرده و دهانه واژن را پیدا کنید.
 •  به آرامی کاپ قاعدگی تا شده را داخل واژن قرار دهید. دقت کنید که دست خود به حالت مایل به افق بگیرید و کاپ را به سمت انتهای ستون فقرات وارد کنید چون دهانه رحم شما با این زاویه در بدنتان قرار دارد! اگر در وارد کردن کاپ به مشکل برخوردید ممکن است استفاده از لوبریکانت یا روان کننده پایه آب به شما کمک کند.
 • کاپ قاعدگی را رها کنید و اجازه دهید تا در بدنتان باز شود، ممکن است نیاز باشد آن را بچرخانید یا انگشت خود را دور پایه آن بچرخانید تا مطمئن شوید که کاملا باز شده و با دیواره های واژن مکش ایجاد کرده است.

3- استفاده تا 8 ساعت ​​از فنجان قاعدگی

روش استفاده از کاپ قاعدگی

زمانی که کاپ قاعدگی خود را جاگذاری کردید، وقت آن است که تا 8 ساعت فراموش کنید که پریودید و به کارهای روزمره خود برسید! 

مدت زمان استفاده:

 • با توجه به میزان خونریزیتان، میتوانید تا 8 ساعت از کاپ قاعدگی خود استفاده کنید، اگر شدت قاعدگی شما زیاد است ممکن است نیاز باشد که آن را در فواصل کوتاه تری آن را تخلیه و تمیز کنید، این موضوع را در چند دوره اول متوجه خواهید شد.

فعالیت هایی که می توانید انجام دهید:

 • یکی از فواید بی شمار کاپ قاعدگی، از بین بردن تمام محدودیت هایی است که ممکن است با نواربهداشتی داشته باشید! میتوانید با آن به راحتی به کارهای روزمره خود برسید، ورزش کنید (حتی ورزش های آبی) و با خیال راحت بدون ترس از لکه خون روی ملحفه، بخوابید.

در دوره های اول استفاده:

 • اگر هنوز از نحوه جاگذاری کاپ قاعدگی خود مطمئن نیستید، توصیه میکنیم که از یک پد روزانه یا شورت مخصوص پریود استفاده کنید! هیچ چیز مهم تر از آرامش و اعتماد بنفس شما نیست!

نکته اضافه این مرحله!

حداکثر زمان استفاده از کاپ قاعدگی بدون تخلیه، 8 ساعت است، این عدد توسط سازمان های متولی بهداشت و درمان در کشورهای مختلف تعیین میشود، تا سال 2019 تمامی مراجع علمی و بهداشتی 12 ساعت را زمان ایمن برای اینکار اعلام کرده بودند. اما در سال 2019 TGA  استرالیا پیشنهاد کرد که این عدد برای ایمنی و اطمینان بیشتر به 8 ساعت کاهش پیدا کند.

4-تخلیه و شست و شوی کاپ قاعدگی

راهنمای استفاده از کاپ قاعدگی لیوا

خارج کردن و تمیز کردن کاپ قاعدگی به اندازه سایر مراحل استفاده مهم است! کافی است مراحل زیر را با دقت بخوانید و کمی تمرین کنید!

خارج کردن کاپ قاعدگی:

 • دستان خود را بشویید.
 • راحت باشید: مانند زمانی که میخواهید کاپ قاعدگی رو جاگذاری کنید، مهم است که موقعیت راحتی را انتخاب کنید، قبل از خارج کردن چند ثانیه ناحیه ژنیتال را با آب ولرم بشویید.
 • از بین بردن مکش: قبل از بیرون کشیدن کاپ قاعدگی باید مکشی که بین کاپ و دیواره های واژن وجود دارد را از بین ببرید، برای اینکار کافی است انتهای کاپ قاعدگی را فشار دهید تا جمع شود و یا یک انگشت خود را از کناره کاپ بالا ببرید تا با وارد شدن هوا، مکش از بین برود.
 • به آرامی خارج کنید: بعد از بین بردن مکش، انتها کاپ قاعدگی را گرفته و به آرامی به سمت بیرون بکشید.
 • کاپ قاعدگی خود را خالی کنید: محتویات را در توالت یا روشویی خالی کنید.
 • در طول پریود: ابتدا کاپ قاعدگی را با آب سرد بشویید تا از تغییر رنگ و بوی آن جلوگیری کنید. سپس در صورت تمایل می توانید با استفاده از از شوینده ملایم و آب گرم آن را بشویید. در این صورت مطمئن باشید که کاملا شوینده را از روی کاپ پاک کرده اید.
 • بلافاصله کاپ را مجدد جاگذاری کنید.
 

پایان پریود:

 • بعد از اتمام پریود کاپ قاعدگی خود را به یکی از روش هایی که در مرحله 1 توضیح دادیم، ضد عفونی کنید و اجازه دهید تا خشک شود.

نکته اضافه این مرحله!

نگهداری کاپ قاعدگی: بعد از اینکه کاپ خود را تمیز و خشک کردید آن را در کیسه مخصوص نگهداری کنید. دقت کنید که برای نگهداری کاپ قاعدگی به هیچ عنوان از پلاستیک یا ظروفی که هوا در آن ها جریان ندارند، استفاده نکنید.

پد ضد درد قاعدگی لیوا فارما

 به مدت حداقل ۸ ساعت با ایجاد گرمایی مطبوع،باعث تسکین درد، رفع خستگی و آرامش شما خواهد شد

پدضد درد قاعدگی

مقایسه مزایا و معایب کاپ قاعدگی، نوار بهداشتی و شورت قاعدگی

در جدول زیر مقایسه ای بین دو محصول قاعدگی پر استفاده (نوار بهداشتی و کاپ) و یک محصول مشابه نوار بهداشتی ولی جدید دیگر به نام لباس زیر قاعدگی آمده است.

 
ویژگی کاپ قاعدگی نوار بهداشتی شورت قاعدگی
ماده تشکیل دهنده سیلیکون پزشکی و یا TPE پنبه یا مواد مصنوعی با لایه زیرین پلاستیکی پنبه، الیاف طبیعی بامبو، و یا اسپندکس
مدت زمان استفاده تا 8ساعت تا 4 ساعت، بسته به شدت خونریزی تا 12 ساعت بسته به شدت خونریزی
عمر مفید سیلیکون پزشکی تا ۱۰ سال، TPE تا 3 سال با مراقبت مناسب یکبار مصرف تا زمانی که لباس زیر سالم باشد، بسته به میزان استفاده و مراقبت صحیح تا 3 سال.
هزینه اولیه هزینه اولیه بالاتر (بین 350 تا 800 هزار تومان) هزینه پایین‌تر در هر بسته (حدودا دو بسته در هر دوره معادل 70 هزار تومان) هزینه اولیه بالاتر ( بین 400 تا 800 هزار تومان)
هزینه کلی در طول زمان پایین‌تر، به دلیل طول عمر زیاد (معادل ماهی 2900 تا 6600 تومان در طی 10 سال) بالاتر، به دلیل نیاز به خرید مکرر متوسط، بستگی به تعداد شورت‌های خریداری شده دارد
تأثیر زیست‌محیطی بسیار پایین، قابل استفاده مجدد و کاهش زباله بسیار بالا، تولید زباله معادل حدود 3 کیلوگرم سالانه به ازای هر نفر. پایین، قابل استفاده مجدد و کاهش زباله.
راحتی حین استفاده پس از عادت کردن به استفاده، بسیار راحت است؛ در صورت قرارگیری صحیح احساس نمی‌شود ممکن است حس سنگینی بدهد یا حین فعالیت‌های شدید جابه‌جا شود؛ مواد موجود داخل نوار بهداشتی میتواند باعث حساسیت و التهاب شود. طراحی شده به صورت شورت معمولی؛ در صورت داشتن جذب بسیار زیاد ممکن است کمی سنگین تر از شورت معمولی باشد.
حفاظت در برابر نشت بسیار بالا، در صورت قرارگیری صحیح متوسط ، بستگی به قدرت جذب نوار بهداشتی و موقعیت استفاده از آن. بسیار بالا، طراحی شده برای حفاظت کامل در برابر نشت حتی حین حرکت های شدید و خواب.
مناسب بودن برای فعالیت‌های فیزیکی بسیار بالا، محدودیتی در حرکت ایجاد نمی‌کند؛ عالی برای شنا و ورزش متوسط، ممکن است حین فعالیت‌های شدید جابه‌جا شود. امکان شنا با آن وجود ندارد. بالا، شبیه شورت معمولی است؛ مناسب برای تمام فعالیت‌ها به جز ورزش های آبی.

استفاده از تکنولوژی 4 لایه با ظرفیت جذب 3 تا 4 نوار بهداشتی متوسط

4لباس زیر قاعدگی لیوافارما شورت پریودی شورت قاعدگی

سوالات متداول در مورد کاپ قاعدگی

به صورت خلاصه هر کسی که پریود را تجربه می کند میتواند از کاپ قاعدگی استفاده کند. اما در صورتی که شرایط پزشکی خاص دارید ( آیودی، فیبروید، انواع افتادی رحم و مثانه و .. اینجا را بخوانید)

کاپ قاعدگی کاملا وارد کانال واژن می­شود و در حین استفاده از آن، پرده بکارت (هایمن) دچار تغییر شکل و آسیب می شود.بنابراین اگر این موضوع برای شما حایز اهمیت است، استفاده از کاپ توصیه نمی­ شود، با این حال این نکته قابل ذکر است که طبق استانداردهای پزشکی، بکارت فقط با وجود پرده بکارت تعریف نمی شود.  اما جدا از بحث فرهنگی، اگر بخواهیم این موضوع رو از منظر پزشکی بررسی کنیم باید بدانیم که کاپ قاعدگی برای هر خانمی که قاعدگی را تجربه می­ کند فارغ از سن و وضعیت تاهل قابل استفاده است، چنان که برخی دختران نوجوان در کشورهای غربی در اولین تجربه های قاعدگی خود از کاپ استفاده می­ کنند. به همین منظور بسیاری از تولید کنندگان مدل 0 یا مینی (mini) را برای نوجوانان طراحی و عرضه کرده اند. 

 

 اگر از انتخاب سایز مناسب برای خود مطمئن نیستید با پاسخ به چند سوال ساده می توانید سایز مناسب خود را بیابید: کوییز انتخاب سایز

بله حتما! به دلیل جنس انعطاف پذیر و طراحی سازگار با بدن کاپ، شما آنرا داخل بدن احساس نمی کنید و هنگام ورزش های سنگین و سبک، حتی شنا، میتوانید بدون نگرانی از لکه خون از لیواکاپ استفاده کنید.

این اتفاق غیر ممکن است! دهانه رحم در حالت عادی بسیار ریز و کوچک می باشد و همچنین کانال واژن بصورت میانگین 7 الی 10 سانتی متر می باشد. بنابر این جایی برای گم شدن و گیر کردن نمی ماند!

کاپ شما در صورتی که به خوبی از آن مراقبت کنید می تواند تا ده سال عمر کند. اگر کاپ شما هرگونه تغییر شکلی داشت، از جمله سوراخ شدن، پاره شدن یا حتی خراشیده شدن، باید آن را دور انداخته و لیواکاپ جدیدی جایگزین آن کنید.

 

جاگذاری و استفاده

بله حتما، ما شما را به تمرین تشویق میکنیم اینکار باعث میشود بیشتر با آناتومی بدن خود آشنا شوید و ترس احتمالی از ورود کاپ در شما از بین برود، فقط در نظر داشته باشید که محیط و بافت واژن در هنگام پریود  با قبل یا بعد از آن متفاوت است، بنابراین حتما در دوران قاعدگی تجربه بهتر و راحت تری خواهید داشت. 

خیر، جوشاندن کاپ در ابتدا و انتهای هر دوره الزامی است، و در طول دوره شست و شو با آب سرد و در صورت لزوم صابون ملایم  کفایت می­کند. (تمیزکردن، استریل و نگهداری از کاپ قاعدگی)

 

خیر، چون کاپ قاعدگی درون واژن قرار میگیرد و کانال واژن از مجرای ادرار و مدفوع کاملا جداست، هیچ مشکلی برای استفاده از کاپ هنگام ادرار یا مدفوع کردن نیست، دقت داشته باشید هنگام استفاده از تامپون به دلیل وجود یک نخ که خارج از واژن قرار می­گیرد، حتما باید قبل یا بعد از دستشویی کردن آن را خارج و تعویض کنید. (استفاده از کاپ قاعدگی در سرویس بهداشتی)

 

فنجان قاعدگی و سبک زندگی

خیر، امکان برگشت خون به رحم وجود ندارد (حتی اگر در حالت وارونه قرار گیرید). مایع قاعدگی که متشکل از خون و بافت دیواره رحم است تفاوت زیادی از لحاظ بافت و غلظت با خون معمولی دارد، این غلظت اولین دلیل ما برای رد این احتمال است. همچنین با توجه به آناتومی واژن و موقعیت آن نسبت به رحم میتوانید اطمینان داشته باشید که خون به داخل بدن شما بر نمی­گردد.

خیر، رابطه جنسی همراه با دخول هنگام استفاده از کاپ توصیه نمی­شود، اما در نظر داشته باشید که در دوران قاعدگی با کاپ میتوانید بدون نگرانی از بوی بد یا نشت خون معاشقه و رابطه بدون دخول را تجربه کنید.

اگر به شیر آب دسترسی ندارید یک بطری آب همراه خودتان داشته باشید که بتوانید به راحتی کاپ خود را آبکشی کنید. اگر امکان جوشاندن کاپ قبل از استفاده را ندارید توصیه میکنیم از وسایل دیگر بهداشت قاعدگی استفاده کنید. مطلب استفاده از کاپ قاعدگی در سرویس بهداشتی

 

سلامتی

بله معمولا مشکلی نیست اما بهتر از قبل از استفاده مطلب مربوط به آیودی را با دقت بخوانید.

پاسخ کوتاه این است که ابتلا به بیماری TSS در اثر کاپ قاعدگی امکانپذیر است، ولی خیلی خیلی غیرمحتمل است. برای از بین بردن این احتمال همیشه دست های خود را قبل از وارد و خارج کردن لیواکاپ بشویید، کاپ را به خوبی بشویید و استریل کنید و مدت زمان 8 ساعت برای تخلیه کاپ را جدی بگیرید.  اگر سابقه سندروم شوک سمی یا TSS را دارید قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

بله صد درصد، کاپ قاعدگی از سیلیکون گرید پزشکی تولید شده که صد درصد بدون لاتکس است.

 

سرویکس بلند(High cervix): اگر سرویکس شما  بلند است، کاپ در محلی بالاتر از حالت عادی قرار می­گیرد که کاملا طبیعی است.افرادی با که دهانه رحم یا سرویکس آنها بالاتر است هنگام خارج کردن کاپ نیاز بیشتری به استفاده از عضلات کف لگن خواهند داشت.

سرویکس کوتاه (Low cervix): برای کسانی که سرویکس آنها در موقعیت پایین تر قرار دارد و کوتاه است، لیواکاپ مدل 1 بهترین انتخاب است. دقت داشته باشید که دنباله لیواکاپ باید کاملا داخل واژن قرار بگیرد و از بیرون دیده و لمس نشود، بنابراین در صورتی که بعد از یک دوره استفاده مطمئن شدید که کاپ بالاتر نمیرود دنباله آن را کمی کوتاه کنید و اینکار را تا زمانی که احساس راحتی می­کنید ادامه دهید. 

رحم کج (Tilted uterus): اگر سرویکس شما حالت کج داشته باشد، کمی زمان می برد تا مشخص کنید کدام زاویه هنگام داخل کردن لیواکاپ برای شما بهترین حالت می باشد. بنابراین، توصیه می کنیم که چند بار اول از پد استفاده کنید تا مطمئن شوید بهترین موقعیت برای قرار گیری لیواکاپ در واژن را پیدا کرده اید.

رحم افتاده (Prolapse uterus): از آنجا که درجه پرولاپس می تواند تا حد زیادی متفاوت باشد، توصیه می کنیم با پزشک زنان خود صحبت کنید که آیا لیواکاپ برای شما مناسب است یا نه.

 

واژن ساختار فوق العاده ای دارد به نحوی که ماهیچه آن می تواند در طول رابطه جنسی و زایمان تا چندین سانتی متر باز شود و مجددا به ساختار اولیه خودش باز گردد.بنابراین جسمی به کوچکی کاپ قاعدگی قطعا تغییری در حالت آن نخواهد داد. همچنین در نظر داشته باشید که کاپ قاعدگی مدل سنستیو بسیار انعطاف پذیرتر از مدل معمولی است و هیچ فشار مضاعفی به دیواره واژن وارد نمی­کند.

خیر، توصیه ما این است که استفاده از کاپ قاعدگی را تا اتمام دوره درمان عفونت واژینال به تعویق بیاندازید. در خصوص عفونت ادراری مانعی برای استفاده از کاپ قاعدگی وجود ندارد.

محبوب ترین و پرفروش ترین محصول قاعدگی در دیجی کالا با هزاران کامنت و امتیاز مثبت

3 دیدگاه در “کاپ قاعدگی چیست؟

 1. لیوا فارما گفت:

  سلام

 2. مرضیه یحیی پور گفت:

  من همین الان سفارش دادم چنماه میخوام بگیرم فقط میترسم سایزش مناسب نباشه… اما با مطالعه در اینجا و نظرات بسیار مفید عزیزان در هرحال سفارش دادم… امیدوارم که مث همه دوستان از خریدش راضی باشم..

 3. مهدیس گفت:

  بنظرم حتما باید امتحان کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
 

پادکست لیوا لایف را در    کست باکس   و  گوگل پادکست  دنبال کنید

 
فروشگاه
0 محصول سبد خرید