راهنمای گام به گام استفاده از لیواکاپ

روش استفاده از کاپ قاعدگی

آشنایی با لیواکاپ میتواند مثل کشف یک گوهر پنهان در زندگی شما باشد! بسیاری از ما طی سالهایی که پریود را تجربه کردیم، سفری پر از آزمون و خطا برای پیدا کردن بهترین محصول بهداشتی داشتیم. اما وقتی بهترین راه حل خودمان را پیدا کنیم، همه چیز تغییر میکند!

کاپ قاعدگی چیزی بیشتر از یک محصول بهداشتی قاعدگی و تحولی بزرگ در زندگی شما در دوران پریود است. محصولی پایدار، ایمن و راحت که وقتی طرز استفاده از آن را کامل یاد بگیرید تمامی روش های قبلی را فراموش خواهید کرد.

احتمالا این اولین تجربه شما در استفاده از کاپ قاعدگی است، بنابراین مثل هر وسیله جدید دیگری بهتر است قبل از شروع به استفاده، مطالب کاتالوگ و وب سایت مربوط به روش استفاده را به دقت بخوانید. روش های مختلف را امتحان کنید تا بتوانید بهترین روش را برای خود و بدن منحصر بفردتان پیدا کنید و در هر مرحله اگر سوال یا مشکلی برایتان پیش آمد می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

در این راهنما هرآنچه برای استفاده از لیواکاپ لازم دارید خواهید آموخت!

0- دانش اولیه

اجزای کاپ قاعدگی لیوا

لطفا قبل از شروع مطالعه “طرز استفاده از لیواکاپ” مطمئن بشید که اسامی بخش های مختلف کاپ را یاد گرفتید. چون در بخش جاگذاری و خروج لیواکاپ دقیقا این عبارات با منظور استفاده شدند.

1- آماده کردن کاپ، آماده شدن خودتان!

روش استفاده از فنجان قاعدگی

همیشه قبل از استفاده از کاپ قاعدگی، باید مطمئن باشید که همه چیز تمیز و آماده است. در ادامه یک راهنمای ساده برای شروع را باهم بخوانیم:

تمیز کردن لیواکاپ:

قبل از استفاده در هر دوره، باید کاپ قاعدگی خودتان را ضد عفونی کنید. دو راه برای ضد عفونی کاپ قاعدگی وجود دارد :

  • جوشاندن در قابلمه: کافی است یک قابلمه کوچک را پر از آب کنید و بگذارید روی اجاق گاز تا آب داخل آن به جوش بیاید، لیواکاپ خود را داخل آب در حال جوش بگذارید و ده دقیقه منتظر بمانید ! (دقت کنید که آب باید 10 دقیقه در حال جوشیدن باشد پس اجاق گاز را خاموش نکنید!) حالا کاپ قاعدگی شما آماده استفاده است!
  • ضد عفونی کردن در ماکروویو: در این روش شما نیاز به استریلایزر کاپ قاعدگی لیوافارما دارید! استریلایزر را تا دو سوم پر از آب کنید، کاپ قاعدگی خود را داخل آن قرار دهید. درب منفذدار آن را کامل ببندید و به مدت 3 تا 5 دقیقه داخل ماکروویو قرار دهید. برای برداشتن آن عجله نکنید! احتمالا ظرف بعد از این مدت خیلی داغ است. دقت کنید که این روش فقط در ماکروویو قابل انجام است و نه توستر، فر برقی و…

شستن دست ها:

احتمالا بدیهی به نظر میاد ولی چون خیلی مهم و حیاتی است، تاکید میکنیم که همیشه قبل از دست زدن به کاپ قاعدگی دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید. تا از ورود هرگونه باکتری ناخواسته به محیط واژن جلوگیری کنید.

نکته اضافه این مرحله!

ممکن است فکر کنید اولین بار که از کاپ قاعدگی استفاده میکنید، نیازی به ضدعفونی کردن آن ندارید! اما این یک  تصور اشتباه است. کاپ قاعدگی به صورت استریل عرضه نمی شود بنابراین نیاز است که همیشه قبل استفاده آن را ضدعفونی کنید.

2- جاگذاری لیواکاپ

راهنمای استفاده از لیواکاپ

جاگذاری کاپ قاعدگی در ابتدا ممکن است به نظر چالش برانگیز باشد ولی مطمئن باشید بعد از چند بار استفاده، همه این مراحل فقط چند ثانیه طول میکشد!  با دقت این راهنما را بخوانید تا زودتر و راحت تر آرامش را در آغوش بگیرید!

پیدا کردن یک موقعیت بدنی (پوزیشن) راحت:

 • بدن همه ما منحصر بفرد است، بنابراین ممکن است راحت ترین موقعیت برای یکی، برای دیگری ناراحت ترین باشد! موقعیت های اسکوات، نشستن روی توالت ایرانی، نشستن روی توالت فرنگی و ایستاده با یک پای بالا را امتحان کنید تا بهترین خودتان را پیدا کنید!

روش های تا کردن:

 • برای جاگذاری کاپ قاعدگی نیاز است که آن را تا با روش مناسب تا (فولد) کنید. روش های مختلف فولد را میتوانید در ویدیوی زیر ببینید

راهنمای قدم به قدم جاگذاری:

 • کاپ قاعدگی خود را فولد کنید و با یک دست آن را بگیرید.
 • با دست دیگر به آرامی لابیاها را از هم جدا کرده و دهانه واژن را پیدا کنید.
 •  به آرامی کاپ قاعدگی تا شده را داخل واژن قرار دهید. دقت کنید که دست خود به حالت مایل به افق بگیرید و کاپ را به سمت انتهای ستون فقرات وارد کنید چون دهانه رحم شما با این زاویه در بدنتان قرار دارد! اگر در وارد کردن کاپ به مشکل برخوردید ممکن است استفاده از لوبریکانت یا روان کننده پایه آب به شما کمک کند.
 • کاپ قاعدگی را رها کنید و اجازه دهید تا در بدنتان باز شود، ممکن است نیاز باشد آن را بچرخانید یا انگشت خود را دور پایه آن بچرخانید تا مطمئن شوید که کاملا باز شده و با دیواره های واژن مکش ایجاد کرده است.

نکته اضافه این مرحله!

برای اطمینان از اینکه کاپ قاعدگی داخل کانال واژن مکش مناسب ایجاد کرده، کافی است کمی دنباله کاپ را بکشید، اگر به راحتی حرکت نکرد به این معناست که مکش به خوبی انجام شده، در غیر اینصورت باید دوباره آن را تنظیم کنید! کافی است کمی آن را به چپ و راست تکان دهید، هم زمان عضلات کف لگن خود را منقبض و رها کنید تا کاپ در جای مناسب قرار بگیرد.  اگر بعد از چند بار استفاده احساس کردید دنباله کاپ قاعدگیتان شما را اذیت می­کند، کم کم آن را کوتاه کنید. دقت کنید زمانی که لیواکاپ داخل بدنتان است تلاش نکنید دنباله را کوتاه کنید.

3- استفاده تا 8 ساعت ​​

روش استفاده از کاپ قاعدگی

زمانی که کاپ قاعدگی خود را جاگذاری کردید، وقت آن است که تا 8 ساعت فراموش کنید که پریودید و به کارهای روزمره خود برسید! 

مدت زمان استفاده:

 • با توجه به میزان خونریزیتان، میتوانید تا 8 ساعت از کاپ قاعدگی خود استفاده کنید، اگر شدت قاعدگی شما زیاد است ممکن است نیاز باشد که آن را در فواصل کوتاه تری آن را تخلیه و تمیز کنید، این موضوع را در چند دوره اول متوجه خواهید شد.

فعالیت هایی که می توانید انجام دهید:

 • یکی از فواید بی شمار کاپ قاعدگی، از بین بردن تمام محدودیت هایی است که ممکن است با نواربهداشتی داشته باشید! میتوانید با آن به راحتی به کارهای روزمره خود برسید، ورزش کنید (حتی ورزش های آبی) و با خیال راحت بدون ترس از لکه خون روی ملحفه، بخوابید.

در دوره های اول استفاده:

 • اگر هنوز از نحوه جاگذاری کاپ قاعدگی خود مطمئن نیستید، توصیه میکنیم که از یک پد روزانه یا شورت مخصوص پریود لیوافارما استفاده کنید! هیچ چیز مهم تر از آرامش و اعتماد بنفس شما نیست!

نکته اضافه این مرحله!

حداکثر زمان استفاده از کاپ قاعدگی بدون تخلیه، 8 ساعت است، این عدد توسط سازمان های متولی بهداشت و درمان در کشورهای مختلف تعیین میشود، تا سال 2019 تمامی مراجع علمی و بهداشتی 12 ساعت را زمان ایمن برای اینکار اعلام کرده بودند. اما در سال 2019 TGA  استرالیا پیشنهاد کرد که این عدد برای ایمنی و اطمینان بیشتر به 8 ساعت کاهش پیدا کند.

4-تخلیه و شست و شوی لیواکاپ

راهنمای استفاده از کاپ قاعدگی لیوا

خارج کردن و تمیز کردن کاپ قاعدگی به اندازه سایر مراحل استفاده مهم است! کافی است مراحل زیر را با دقت بخوانید و کمی تمرین کنید!

خارج کردن کاپ قاعدگی:

 • دستان خود را بشویید.
 • راحت باشید: مانند زمانی که میخواهید کاپ قاعدگی رو جاگذاری کنید، مهم است که موقعیت راحتی را انتخاب کنید، قبل از خارج کردن چند ثانیه ناحیه ژنیتال را با آب ولرم بشویید.
 • از بین بردن مکش: قبل از بیرون کشیدن کاپ قاعدگی باید مکشی که بین کاپ و دیواره های واژن وجود دارد را از بین ببرید، برای اینکار کافی است انتهای کاپ قاعدگی را فشار دهید تا جمع شود و یا یک انگشت خود را از کناره کاپ بالا ببرید تا با وارد شدن هوا، مکش از بین برود.
 • به آرامی خارج کنید: بعد از بین بردن مکش، انتها کاپ قاعدگی را گرفته و به آرامی به سمت بیرون بکشید.
 • کاپ قاعدگی خود را خالی کنید: محتویات را در توالت یا روشویی خالی کنید.
 • در طول پریود: ابتدا کاپ قاعدگی را با آب سرد بشویید تا از تغییر رنگ و بوی آن جلوگیری کنید. سپس در صورت تمایل می توانید با استفاده از از شوینده ملایم و آب گرم آن را بشویید. در این صورت مطمئن باشید که کاملا شوینده را از روی کاپ پاک کرده اید.
 • بلافاصله کاپ را مجدد جاگذاری کنید.

پایان پریود:

 • کاپ قاعدگی خود را به یکی از روش هایی که در مرحله 1 توضیح دادیم، ضد عفونی کنید و اجازه دهید تا خشک شود.

نکته اضافه این مرحله!

نگهداری کاپ قاعدگی: بعد از اینکه کاپ خود را تمیز و خشک کردید آن را در کیسه مخصوص نگهداری کنید. دقت کنید که برای نگهداری کاپ قاعدگی به هیچ عنوان از پلاستیک یا ظروفی که هوا در آن ها جریان ندارند، استفاده نکنید.

فیلم استفاده از لیواکاپ

30 دیدگاه در “روش استفاده از کاپ قاعدگی​

 1. ساقی صداقتی گفت:

  فکر میکنم استفاده از کاپ قاعدگی برای هر خانومی یکی از واجبات باشه

 2. ساقی صداقتی گفت:

  برای استفاده راحت از کاپ ،ب یک مقداری زمان نیازه
  بعدش دیگه هر ماه از اینکه از دست پد و نوار بهداشتی
  خلاص شدی ،خداروشکر میکنی

  1. teen گفت:

   من نمیتونم فولد بودن کاپ رو کامل نگه دارم و همون اولای کار قبل اینکه کامل جاگذاری کرده باشم باز میشه . نوجوانم

   1. کارشناس لیوا فارما کد 2 گفت:

    دوست عزیز بهتره از روش های دیگر فولد کردن استفاده کنید.
    توصیه ما اینه که با کارشناسان پشتیبانی تماس بگیرید تا راهنمایی دقیق تری صورت بگیره.

   2. فاطمه اکبری گفت:

    سلام وقتتون بخیر من از کاپ سنسیتو سایز متوسط شش ماه استفاده کردم وعالی بود ولی متوسطه این بار زمان مدفوع متوجه نشدم وتو چاه فاضلاب افتاد به نظرتون باید از مدل دیگه ای استفاده کنم که زمان مدفوع خارج نشه؟

    1. کارشناس لیوا فارما کد 2 گفت:

     فاطمه عزیز
     توصیه ما استفاده از مدل معمولی کاپ هست.

 3. مرجان گفت:

  تجربش کردم ،رضایت بخش بود با اینکه بعد دوز استفاده قلقش دستم نیومده . …

 4. پارمیس گفت:

  من این محصول رو یک روزه خریدم. از بار اول استفاده حس خیلی خوبی دارم. اصلا حسش نمی کنم. اصلا نشتی نداره. خیلی تمیزتر از پد می تونه باشه. برای محیط زیست ضرری نداره. خواب راحت تری باهاش داشتم. و می تونم از یه روز کاری گرم تو تابستون بدون دغدغه لذت ببرم.

  1. کارشناس لیوا فارما کد 2 گفت:

   پارمیس عزیز
   خوشحالیم که لیواکاپ بهتون کمک کرده پریود راحت تری داشته باشید.
   ممنونیم که تجربه اتون رو با ما به اشتراک گذاشتید. 🌹❤

  2. دینا گفت:

   کاپ قاعدگیم‌ از دستم افتاد کف توالت
   اصلا قابل ضدعفونی هست؟ بندازمش دور؟

   1. کارشناس لیوا فارما کد 2 گفت:

    دینای عزیز
    با شستن و ضد عفونی کردن کامل، میتوندی از کاپتون استفاده کنید.

  3. anonymous گفت:

   سلام کاپ رو چه جوری باید به لوبریکانت آغشته کرد، یعنی کدوم قسمت هاش رو؟

   1. کارشناس لیوا فارما کد 2 گفت:

    دوست عزیز قسمت لبه بالایی و بیرونی کاپ اون محلی که برجسته هست باید آغشته به لوبریکانت بشه. همچنین میتونید مقدار کمی لوبریکانت به دهانه واژن هم بزنید تا جاگذاری راحت تر انجام بشه.

 5. فریبا گفت:

  منم اولین باره استفاده میکنم،و چون واسه اولین بار از مدل sensitive دارم استفاده میکنم بدلیل نرم تر بودن کاپ یه مقدار جاگذاریش برام سخته.ولی اگه خوب سر جاش قرار بگیره دیگه چیزی حس نمیکنی و این عالیه. حواستون باشه اگه روزای اول خونریزیتون بیشتره زود به زود خالیش کنید

 6. مریم صفری گفت:

  من دوست دارم بخرم ولی هم بین سایز کوچک و متوسط موندم هم اینکه میترسم پر بشه و بریزه

  1. کارشناس لیوا فارما کد 2 گفت:

   مریم عزیز

   کارشناسان پشتیبانی لیوا توی تمامی راهنماییت میکنند.❤🌹

 7. سارا گفت:

  سلام من الان برای اولین بار خواستم امتحان کنم و تلاشم ناموفق بود، نمیتونم درست فرو و جاگذاری کنم و شدیدا کار ترسناکیه برام ، پیشنهادی دارین؟

  1. کارشناس لیوا فارما کد 2 گفت:

   سارای عزیز
   توصیه ما اینه که فولد و پوزیشن جاگذاری رو تغییر بدید، از لوبریکانت پایه آب برای جاگذاری استفاده کنید و حتما توی دوان پریودتون تستش کنید.
   همیشه میتونید با کارشناسان پشتیبانی ما صحبت کنید، توضیحات کامل تر رو بهتون میدن. ❤🌹

   1. سارا گفت:

    وجود یه درد خیلی کم زیر شکم روز اول استفاده از کاپ، عادیه؟

    1. کارشناس لیوا فارما کد 2 گفت:

     سارای عزیز
     هیچ گونه درد و ناراحتی ای حین استفاده از کاپ طبیعی نیست، لطفا در این خصوص با پشتیبانی صحبت کنید تا شما را راهنمایی کنند.

    2. مژگان گفت:

     نه عادی نیست،دلیلش اینه که کاپ بد جا گرفته،منم اینجوری بودم

 8. آذر گفت:

  سلام من اولین باره از این محصول استفاده می‌کنم و با اینکه کوچیک ترین سایز هست بالا نمیره و در بهترین حالت هم مقداری از دنباله ی انتهاش بیرون می‌مونه در دوران قاعدگی این موضوع حل میشه؟

  1. کارشناس لیوا فارما کد 2 گفت:

   دوست عزیز
   ما همیشه توصیه میکنیم کاپ قاعدگی رو حتما در دوران پریود تست کنید چون در سایر روزهای ماه احتمالا استفاده از اون سخت خواهد بود.
   این سختی هم به دلیل عدم وجود رطوبت در واژن و همچنین سطح هورمون هاست .

 9. ستایش گفت:

  سلام من توی دوران پریود چندبار حین اینکه کاپ توی واژن بوده رابطه جنسی بادخول داشتم از روز اول تا دوم سوم و هیچ نشتی هم نبوده سایز کاپ کوچیکه و انعطافپذیر هیچکدوممونم اذیت نمیشیم میخواستم بدونم تکرر اینکار باعث عوارض میشه یا خیر؟؟؟

  1. کارشناس لیوا فارما کد 2 گفت:

   دوست عزیز سلام
   خیر تا زمانی که موارد بهداشتی رعایت بشه هیچ مشکلی نیست.
   فراموش نکنید که حتی در دوران قاعدگی هم امکان بارداری هست پس اگر قصد باردار شدن ندارید حتما از روش پیشگیری مناسبی استفاده کنید.

 10. فرشته گفت:

  سلام من فیبرم خارج رحم دارم میتونم از کاپ عاقدگی استفاده کنم

  1. کارشناس لیوا فارما کد 2 گفت:

   سلام فرشته عزیز
   از لحاظ علمی مانعی برای استفاده از کاپ وجود نداره ولی بهتره که قبل از استفاده با پزشک خودتون مشورت کنید.

 11. مریم گفت:

  سلام من تازه این محصول رو تهیه کردم و تو تلاش های اولم به این مشکل بر میخورم که کاپ خیلی بالا میره و نمیدونم چه اتفاقی میوفته ک نشتی پیدا میکنه ک احتمال داره کج شده باشه ولی مشکله من اینه ک چرا انقدر بالا میره؟برای در آوردنش دچار مشکل میشم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 12. الهام گفت:

  سلام من چند ماهه دارم از کاپ استفاده میکنم چالش های اولیش رو پشت سر گذاشتم و چندماه اول پریود راحت و بی دردسری داشتم اما حدودا ۳ دوره اخیر کاپ مکرراً نشتی داره و با هر حالت فولد و پوزیشنی که انجام میدم برطرف نمیشه مشکلم خیلی متعجب و نگرانم…امکانش هست چیزی در واژن یا رحمم تغییر کرده باشه؟

  1. کارشناس لیوا فارما کد 2 گفت:

   الهام عزیز
   لطفا در این مورد با پشتیبانی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *