سوالات پرتکرار در مورد کاپ قاعدگی

پرتکرارترین ها سوالات درباره فنجان قاعدگی

لیوا کاپ یک کاپ قاعدگی ساخته شده از سیلیکون پزشکی است که مانند تامپون داخل واژن جاگذاری می شود ولی به جای جذب کردن، خون قاعدگی را جمع آوری می کند. بدون بو و مواد شیمیایی و زیست سازگار است. 3 تا 4 برابر نواربهداشتی و تامپون ظرفیت دارد و می توانید تا 8 ساعت آن را داخل واژن نگهدارید و با خیال راحت به کارهای روزمره خود برسید و خوابی آسوده را تجربه کنید. برای اطلاعات کامل اینجا را بخوانید.

به صورت خلاصه هر کسی که پریود را تجربه می کند میتواند از کاپ قاعدگی استفاده کند. اما در صورتی که شرایط پزشکی خاص دارید ( آیودی، فیبروید، انواع افتادی رحم و مثانه و .. اینجا را بخوانید)

کاپ قاعدگی کاملا وارد کانال واژن می­شود و در حین استفاده از آن، پرده بکارت (هایمن) دچار تغییر شکل و آسیب می شود. با این حال این نکته قابل ذکر است که طبق استانداردهای پزشکی، بکارت فقط با وجود پرده بکارت تعریف نمی شود.

 اگر از انتخاب سایز مناسب برای خود مطمئن نیستید با پاسخ به چند سوال ساده می توانید سایز مناسب خود را بیابید: کوییز انتخاب سایز

بله حتما! به دلیل جنس انعطاف پذیر و طراحی سازگار با بدن لیواکاپ، شما آنرا داخل بدن احساس نمی کنید و هنگام ورزش های سنگین و سبک، حتی شنا، میتوانید بدون نگرانی از لکه خون از لیواکاپ استفاده کنید.

این اتفاق غیر ممکن است! دهانه رحم در حالت عادی بسیار ریز و کوچک می باشد و همچنین کانال واژن بصورت میانگین 7 الی 10 سانتی متر می باشد. بنابر این جایی برای گم شدن و گیر کردن نمی ماند!

لیواکاپ شما در صورتی که به خوبی از آن مراقبت کنید می تواند تا ده سال عمر کند. اگر لیواکاپ شما هرگونه تغییر شکلی داشت، از جمله سوراخ شدن، پاره شدن یا حتی خراشیده شدن، باید آن را دور انداخته و لیواکاپ جدیدی جایگزین آن کنید.

لیواکاپ از سیلیکون 100% پزشکی و رنگ مورد تایید FDA ساخته شده که بدون BPA و لاتکس و مواد شیمیایی است. لیواکاپ تست های زیست سازگاری، حساسیت و التهاب پوستی را در بالاترین سطح گذرانده و تایید شده است. به علت اینکه سیلیکون پزشکی پیوندهای مولکولی سخت و همیشگی دارد، نمیتواند ذوب و یا بازیافت شود. (اما در صورتی که مدت طولانی در معرض حرارت باشد ممکن است بسوزد)

جاگذاری و استفاده

بله حتما، ما شما را به تمرین تشویق میکنیم اینکار باعث میشود بیشتر با آناتومی بدن خود آشنا شوید و ترس احتمالی از ورود کاپ در شما از بین برود، فقط در نظر داشته باشید که محیط و بافت واژن در هنگام پریود  با قبل یا بعد از آن متفاوت است، بنابراین حتما در دوران قاعدگی تجربه بهتر و راحت تری خواهید داشت. 

حداکثر زمان برای استفاده از کاپ بنا به توصیه 8 ساعت است.برای جلوگیری از ایجاد خطر عفونت در اثر استفاده از کاپ قاعدگی یا سندروم شوک سمی بر اثر کاپ قاعدگی حتما این زمان را رعایت کنید در صورتی که احساس می­کنید ممکن است آن را فراموش کنید حتما روی گوشی خود برای زمان تخلیه کاپ قاعدگی خود آلارم بگذارید.

خیر، جوشاندن لیواکاپ در ابتدا و انتهای هر دوره الزامی است، و در طول دوره شست و شو با آب سرد و در صورت لزوم صابون ملایم  کفایت می­کند. (تمیزکردن، استریل و نگهداری از کاپ قاعدگی)

خیر، چون کاپ قاعدگی درون واژن قرار میگیرد و کانال واژن از مجرای ادرار و مدفوع کاملا جداست، هیچ مشکلی برای استفاده از کاپ هنگام ادرار یا مدفوع کردن نیست، دقت داشته باشید هنگام استفاده از تامپون به دلیل وجود یک نخ که خارج از واژن قرار می­گیرد، حتما باید قبل یا بعد از دستشویی کردن آن را خارج و تعویض کنید. (استفاده از کاپ قاعدگی در سرویس بهداشتی)

سوراخ های کاپ نقش مهمی در ایجاد مکش بین کاپ و دیواره واژن دارند بنابر این بعد از هر بار استفاده باید مطمئن شوید که سوراخ ها تمیز هستند. برای اینکار کاپ را از آب پرکنید و به صورت برعکس کف دست خود بگذاریدو فشار دهید تا آب با فشار از سوراخ های آن خارج شود. در صورت لزوم می­­توانید از خلال دندان برای تمیز کردن آن استفاده کنید. (فیلم آموزشی)

فنجان قاعدگی و سبک زندگی

خیر، امکان برگشت خون به رحم وجود ندارد (حتی اگر در حالت وارونه قرار گیرید). مایع قاعدگی که متشکل از خون و بافت دیواره رحم است تفاوت زیادی از لحاظ بافت و غلظت با خون معمولی دارد، این غلظت اولین دلیل ما برای رد این احتمال است. همچنین با توجه به آناتومی واژن و موقعیت آن نسبت به رحم میتوانید اطمینان داشته باشید که خون به داخل بدن شما بر نمی­گردد.

خیر، رابطه جنسی همراه با دخول هنگام استفاده از کاپ قاعدگی توصیه نمی­شود، اما در نظر داشته باشید که در دوران قاعدگی با لیواکاپ میتوانید بدون نگرانی از بوی بد یا نشت خون معاشقه و رابطه بدون دخول را تجربه کنید.

اگر به شیر آب دسترسی ندارید یک بطری آب همراه خودتان داشته باشید که بتوانید به راحتی لیواکاپ خود را آبکشی کنید. اگر امکان جوشاندن کاپ قبل از استفاده را ندارید توصیه میکنیم از وسایل دیگر بهداشت قاعدگی استفاده کنید.

سلامتی

بله معمولا مشکلی نیست اما بهتر از قبل از استفاده مطلب مربوط به آیودی را با دقت بخوانید.

پاسخ کوتاه این است که ابتلا به بیماری TSS در اثر کاپ قاعدگی امکانپذیر است، ولی خیلی خیلی غیرمحتمل است. برای از بین بردن این احتمال همیشه دست های خود را قبل از وارد و خارج کردن لیواکاپ بشویید، کاپ را به خوبی بشویید و استریل کنید و مدت زمان 8 ساعت برای تخلیه کاپ را جدی بگیرید.  اگر سابقه سندروم شوک سمی یا TSS را دارید قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

بله صد درصد، کاپ قاعدگی از سیلیکون گرید پزشکی تولید شده که صد درصد بدون لاتکس است.

 

سرویکس بلند(High cervix): اگر سرویکس شما  بلند است، کاپ در محلی بالاتر از حالت عادی قرار می­گیرد که کاملا طبیعی است.افرادی با که دهانه رحم یا سرویکس آنها بالاتر است هنگام خارج کردن کاپ نیاز بیشتری به استفاده از عضلات کف لگن خواهند داشت.

سرویکس کوتاه (Low cervix): برای کسانی که سرویکس آنها در موقعیت پایین تر قرار دارد و کوتاه است، لیواکاپ مدل 1 بهترین انتخاب است. دقت داشته باشید که دنباله لیواکاپ باید کاملا داخل واژن قرار بگیرد و از بیرون دیده و لمس نشود، بنابراین در صورتی که بعد از یک دوره استفاده مطمئن شدید که کاپ بالاتر نمیرود دنباله آن را کمی کوتاه کنید و اینکار را تا زمانی که احساس راحتی می­کنید ادامه دهید. (مطلب اندازه گیری سرویکس توی بلاگ)

رحم کج (Tilted uterus): اگر سرویکس شما حالت کج داشته باشد، کمی زمان می برد تا مشخص کنید کدام زاویه هنگام داخل کردن لیواکاپ برای شما بهترین حالت می باشد. بنابراین، توصیه می کنیم که چند بار اول از پد استفاده کنید تا مطمئن شوید بهترین موقعیت برای قرار گیری لیواکاپ در واژن را پیدا کرده اید.

رحم افتاده (Prolapse uterus): از آنجا که درجه پرولاپس می تواند تا حد زیادی متفاوت باشد، توصیه می کنیم با پزشک زنان خود صحبت کنید که آیا لیواکاپ برای شما مناسب است یا نه.

 

واژن ساختار فوق العاده ای دارد به نحوی که ماهیچه آن می تواند در طول رابطه جنسی و زایمان تا چندین سانتی متر باز شود و مجددا به ساختار اولیه خودش باز گردد.بنابراین جسمی به کوچکی کاپ قاعدگی قطعا تغییری در حالت آن نخواهد داد. همچنین در نظر داشته باشید که لیواکاپ بسیار انعطاف پذیر و هیچ فشار مضاعفی به دیواره واژن وارد نمی­کند.

 

خیر، توصیه ما این است که استفاده از کاپ قاعدگی را تا اتمام دوره درمان عفونت واژینال به تعویق بیاندازید. در خصوص عفونت ادراری مانعی برای استفاده از کاپ قاعدگی وجود ندارد.

نکات طلایی استفاده از کاپ قاعدگی

در این مطلب توضیحات کامل درباره علت های احتمالی نشت خون و راه حل آن را بخوانید.

علت نشتی کاپ قاعدگی و راه حل های آن به همراه فیلم و تصاویر آموزشی

لیوا کاپ در کانال واژن و زیر دهانه رحم (سرویکس) قرار می­گیرد. زمانی که در جای درست خود قرار بگیرد نه احساس می­شود و نه خون را نشت می­دهد. دقت کنید که بدنه لیواکاپ و دنباله آن باید کاملا داخل بدن قرار بگیرند و از بین دیده و یا لمس نشوند. برای بعضی افراد که ماهیچه های لگنی قوی یا گردن رحمی بلندی دارند، کاپ ممکن است به طور طبیعی حرکت کرده و بالاتر از کانال واژنی راه پیدا کند. در این صورت مسئله ای پیش نمی آید، مگر اینکه باعث نشت و عدم راحتی شود، که به دلیل موقعیت خیلی بالاتر کاپ در بدن است. همچنین ممکن است برای خارج کردن نیاز به کمک گرفتن بیشتری از عضلات کف لگن داشته باشند. اما هیچ جای نگرانی نیست و کاپ در بدن شما گم نمیشود و بیشتر از حدی نمی­تواند بالاتر برود.

 

اکثر کاپ های قاعدگی از جنس سیلیکون هستند که اساسا پلیمری بی بو است، در موارد اندکی و با در معرض گرفتن کاپ با ترشحات قاعدگی ممکنه که کاپ قاعدگی بو گرفته که وابسته به نوع ترشحات و علت های دیگه مثل تغذیه از فردی به فرد دیگه ممکن است متفاوت باشد. راه حل این مساله در ادامه ارائه شده است:

  • رعایت تایم تخلیه کاپ
  • قرار دادن کاپ زیر نور مستقیم آفتاب
  • آبکشی همواره باید ابتدا با آب سرد انجام شود.
  • لیواکاپ خود را یک ساعت در مخلوط نصف آب و نصف سرکه،غوطه ور کنید. سپس کامل بشویید.
  • یک ساعت در آبلیمو غوطه ور سازید

هموگلوبین  موجود در خون رنگدهی بسیار زیادی دارد به همین خاطر کمی کدر شدن بعد از چندین ماه  طبیعی است. بهترین روش برای جلویگیر از آن، شستن لیواکاپ با آب سرد بعد از هر بار تخلیه  است. ما به شما اطمینان میدهیم تغییر رنگ جزیی مشکلی در عملکرد کاپ ایجاد نمی ­کند. برای حل مشکل تغییر رنگ و یا بو نا مطلوب میتوانید مطب تمیزکردن، استریل و نگهداری از کاپ قاعدگی را مطالعه نمایید.