علت نشتی کاپ قاعدگی و راه حل های آن به همراه فیلم و تصاویر آموزشی

یکی از دلایل اصلی استفاده از کاپ قاعدگی راحت شدن از تعویض پی در پی نواربهداشتی و تامپون و حذف لکه خون از روی لباس است، با این حال ممکن است شما در اولین استفاده نتوانید تجربه بدون نشت داشته باشید! مطمئن باشید این به خاطر مشکلی در شما نیست، نگران نباشید و ناامید نشوید، اولین تجربه های استفاده از نوار بهداشتی در نوجوانی را به خاطر بیاورید، احتمالا در آن زمان هم کمی چالش داشتید! این طبیعی است که کمی در مواجه اول با این محصول سردر گم شوید، در ادامه 9 راهکار به همراه فیلم و تصاویر آموزشی برای رفع مشکل نشتی کاپ قاعدگی ارائه شده که به دو بخش “مرتبط با بدن و آناتومی شما” و “مرتبط با روش استفاده” تقسیم می شوند  … رعایت آنها قطعا مشکلات شما را حل کرده و تجربه لذت بخشی از قاعدگی را به شما هدیه می­ کند.

نشتی کاپ قاعدگی مرتبط با بدن و آناتومی شما

کم کردن فواصل تخلیه کاپ

درست است که ما زمان تخلیه لیوا کاپ را 8 ساعت است، اما بعضی از خانم ها در صورتی که میزان خونریزی بیشتری داشته باشند ممکن است نیاز باشد زودتر لیواکاپ خود را تخلیه کنند. در دوره اول استفاده هر 4 تا 5 ساعت کاپ را خارج کنید تا متوجه شوید میزان خونریزی شما چقدر است و زمان تخلیه کاپ را با توجه به میزان خونریزی خود تخمین بزنید تا به دلیل پر شدن کاپ دچار نشتی كاپ قاعدگی نشوید.

محل سرویکس تان را پیدا کنید

دانستن محل سرویکس پایین یا بالا می تواند به شما کمک کند تا کاپ قاعدگی را درمحل صحیح خود قرار دهید. در طول قاعدگی، سرویکس ممکن است از موقعیت طبیعی خودش خارج شده باشد. اگر دارای سرویکس کوتاهی هستید، ممکن است مجبور باشید دنباله کاپ را کوتاه کنید تا به راحتی داخل واژن قرار گیرد. و اگر دارای سرویکس کجی هستید، ممکن است مجبور باشید لگن خود را به سمت بالا خم کرده و در حالت نشسته به سمت عقب قرار گیرید تا مستقیما کاپ به حالت قائم وارد واژن نشود. معمولا با سعی و خطا در دوره اول و دوم میتوانید حالت بهینه را پیدا کنید. اگر خیلی کنجکاو هستید که سرویکس خود را پیدا کنید میتوانید آن را لمس کنید، قسمتی از واژن که بافت متفاوتی دارد؛ تقریبا غضروفی است شبیه نوک بینی.

پخش ویدیو

تمرینات ماهیچه لگنی را انجام دهید

اگر کاپ بعد از اینکه همه این نکات فوق را رعایت کردید باز هم نشت داشت، مشکل می تواند ماهیچه های لگنی شما باشد. اگر ماهیچه های لگنی شما ضعیف می باشد، نمی توانند کاپ را محکم نسبت به دیواره واژن نگه دارند. کاپ معمولا زمانی نشت دارد که از موقعیت نشسته به حالت ایستاده قرار گیرید. تمرین کگل می تواند از نشتی كاپ قاعدگی جلوگیری کند و همینطور ماهیچه های لگنی را تقویت کنند و از مسائل آتی مانند بی اختیاری ادرار نیز در سنین بالا جلوگیری کند.

نشت كاپ قاعدگي مرتبط با روش استفاده

روش فولد دیگری را امتحان کنید

از آنجایی که بدن شما منحصر بفرد است، ما به شما پیشنهاد می­کنیم همه مدل های تا کردن (فولدینگ) را امتحان کنید. بهترین خودتان را خیلی زود خواهید یافت.

مطمئن شوید کاپ کاملا باز شده

بعد از وارد کردن کاپ در صورتی که می­توانید از انتهای کاپ ( نه دنباله) آن فشاردهید و کمی بچرخانید، در غیر اینصورت کمی به چپ و راست یا بالا و پایین تکان دهید تا هوای بین کاپ و دیواره واژن از بین برود و مکش ایجاد شود. 

مطمین شوید موقعیت کاپ تغییر نکرده است

قبلا گفتیم که موقع دستشویی رفتن نیازی به تخلیه و در آوردن کاپ نیست اما باید توجه داشته باشید که ممکن است فشاری که هنگام دفع به عضلات کف لگن وارد میکنید موقعیت کاپ را کمی تغییر داده و آن را به سمت پایین هدایت کند، البته به خاطر مکش ایجاد شده کاپ کاملا خارج نمی­شود. شما می­توانید با فشار دادن مجدد به سمت بالا هدایت کنید و یا در صورتی که احساس لزوم می­کنید آن را خارج کرده و دوباره وارد کنید.

کاپ قاعدگی چیست

سوراخ های هوا را چک کنید

4 سوراخ روی قسمت بالایی بدنه کاپ وجود دارد که وظیفه آن ها کمک به ایجاد مکش بین کاپ قاعدگی و دیواره های واژن است،همانطور که می­دانید خونریزی قاعدگی با بقیه انواع خونریزی متفاوت است و بافتی که هنگام پریود از رحم خارج می­شود ممکن است سوراخ های لیواکاپ شما را مسدود کرده باشد و مانع ایجاد مکش کامل شود. توصیه می­کنیم بعد از هر بار تخلیه کاپ آن را به خوبی تمیز کنید. (برای خواندن راهنمای تمیز کردن کاپ در حین دوره و تمیز کردن سوراخ های کاپ این مطلب را بخوانید)

حالت وارد کردن کاپ را تغییر دهید

با توجه به آناتومی، هر فرد ممکن است در پوزیشن خاصی کاپ را راحت تر وارد کند و مکش مورد نظر را ایجاد کند، دو پوزیشن معمول حالت اسکوات (توالت ایرانی) و نشسته (روی توالت فرنگی) است. میتوانید حتی کاپ را به صورت ایستاده وارد کنید، یا در حین ایستادن یک پای خود را روی یک بلندی بگذارید.

سایز دیگری را امتحان کنید

در صورتی که همه این موارد را رعایت کردید احتمال دارد که در انتخاب سایز اشتباه کرده باشید، برای اطمینان حاصل کردن از این موضوع می­توانید با مشاوران مجرب ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

اسکرول به بالا