عمومی, فنجان قاعدگی

راهنمای پریود در سفر

 

 

خیلی وقتا برای یک سفر از مدت ها قبل برنامه ریزی می کنیم اما یک اتفاق ممکنه استرس زیادی به ما وارد کند و اجازه ندهد تا از سفر استفاده کامل را ببریم، پریود شدن در سفر! اما سال هاست که با وارد شدن کاپ های قاعدگی به بازار، عاشقان سفر و طبیعت، نگرانی ای از این بابت ندارند.

حتی اگر در دوران پریودتان نیستید و پیش بینی نمی کنید در طول سفر، قاعدگی تان شروع شود، پیشنهاد می کنیم که کاپ قاعدگی لیوا خود را همراه داشته باشید چون معمولا در سفر بدن دچار تغییراتی شده و ممکن است سیکل ماهانه  بهم خورده و زودتر از وقت شروع شود. در ادامه از مزایای استفاده از لیواکاپ در سفر خواهیم نوشت و به راهکارهایی برای استفاده ایمن از لیواکاپ در سفر ارائه می کنیم:

 

5 دلیل برای استفاده از لیواکاپ در سفر

 1. لیوا کاپ انتخابی سبک و کم حجم

لیواکاپ جای بسیار کمی در چمدان سفر شما خواهد گرفت و تنها 20 گرم وزن دارد! و دیگر نیازی نیست فضای زیادی برای نواربهداشتی و تامپون های یکبار مصرف اختصاص بدهید.

 1. آزادی عمل و راحتی در حرکت

لیواکاپ ایده آل برای پیاده روی های طولانی مدت، ماجراجویی در طبیعت و کوهنوردی است، چرا که شما معمولا تا 8 ساعت نیازی به تخلیه آن نخواهید داشت و بدون استرس از نشت خون به لباس یا حرکت و جا به شدن نوار بهداشتی به واسطه تحرک زیاد، می توانید از سفر خود لذت ببرید.

 1. همیشه آماده است!

کافی است لیواکاپ خود را همراه داشته باشید و روشی، متناسب با نوع سفر و اقامتتان، برای تمیز کردن آن پیش بینی کنید. در این صورت فرقی ندارد که شما به مناطق دور افتاده (بدون دسترسی به لوازم بهداشتی) سفر میکنید یا به طبیعت یا حتی کشورهای خارجی… لیواکاپ هوای شما را خواهد داشت.

 1. بدون زباله، بدون رد پا در طبیعت

لیواکاپ هیچ زباله ای تولید نمی کند، بنابراین نیازی نیست چندین پد استفاده شده را با خود حمل کنید تا به محل دفع زباله برسید…شما به خاطر روند طبیعی بدنتان زباله ای وارد طبیعت نخواهید کرد، این لذت سفر را برای دوستداران زمین دوچندان خواهد کرد.

 1. صرفه اقتصادی!

شاید برای شما پیش آمده باشد که در سفر، مغازه های بین راهی و یا خارج از کشور، برای نواربهداشتی و تامپون چند برابر هزینه کرده باشید. با لیواکاپ تا ده سال نیازی به خرید هیچ نوار بهداشتی و تامپونی نخواهید داشت.

 

بیشتر بخوانید: آموزش تصویری استفاده از کاپ قاعدگی و فیلم آموزشی

 

روش استفاده از لیواکاپ در مدل سفرهای مختلف

با توجه به نوع سفر و اقامت شما، ممکن است استفاده، تمیز و ضد عفونی کردن لیواکاپ ساده، و یا همراه با سوال و چالش باشد، این مطلب را بخوانید تا بدانید در هر شرایطی چطور بهترین استفاده از لیواکاپ خود را داشته باشید:

– سفر به مناطق شهری و اقامت در هتل، هاستل، ویلا و …

اگر به مناطق شهری سفر می کنید، و در اقامتگاه هایی مثل هتل، هاستل، ویلا و .. اقامت دارید احتمالا چالش کمتری خواهید داشت، برای ضدعفونی کردن کاپ قبل از استفاده کافی است لیواکاپ خود را مثل حالت عادی در ظرف خاصی بجوشانید. تنها نکته ای که قابل ذکر است، این است که در مناطقی که آب شور و سنگین دارند بهتر از برای شست و شوی کاپ از آب جوشیده یا آب معدنی استفاده کنید تا دچار التهاب و خارش در ناحیه واژن نشوید. از آنجایی که لیوا کاپ تا 8 ساعت میتواند در بدن شما بماند، اگر صبح قبل از خروج از اقامتگاه آن را تخلیه و مجدد جاگذاری کنید، احتمالا نیازی به استفاده از توالت های عمومی سطح شهر نخواهید داشت.

– شست و شو و تخلیه لیوا کاپ در توالت های عمومی

بسته به محلی که آن سفر می کنید ممکن است دستشویی تمیز یا تا حدودی نامطمئن باشد، کافی است این مراحل را برای خارج کردن و شستن لیواکاپ در دستشویی عمومی بخوانید و عمل کنید.

 • یک بطری آب تمیز همراه خودتان به دستشویی ببرید
 • قبل از وارد شدن به دستشویی دستانتان را بشویید و تا جای ممکن به هیچ جا دست نزنید، برای بستن درب دستشویی از یک دستمال کاغذی تمیز استفاده کنید و بلافاصله آن را دور بیاندازید.
 • لیواکاپ را مثل همیشه خارج کنید، توصیه میکنیم اینکار را با صبر و حوصله بیشتری انجام دهید تا کاپ داخل دستشویی نیوفتد.
 • محتویات لیواکاپ را خالی کنید و با آب بطری که همراه داشتید آن را بشویید.
 • مجددا لیواکاپ را جاگذاری کنید.

نکته مهم : در بسیاری از توالت های عمومی ممکن است محیط و شلنگ دستشویی آلوده باشد به همین خاطر استفاده از آب موجود در دستشویی برای شستن لیواکاپ توصیه نمی شود.

– سفر به مناطق غیر شهری، اقامت در طبیعت، کمپینگ و …

اگر از آن دسته خانم هایی هستید که عاشق طبیعتید و کمپ زدن در طبیعت را به انواع دیگر اقامت ترجیح میدهید و اگر در این مناطق دسترسی به دستشویی ندارید این مراحل را برای تخلیه و جاگذاری مجدد لیواکاپ طی کنید. کافی است یک بطری آب، بیلچه کوچک و ضد عفونی کننده دست یا صابون همراه داشته باشید.

این گام ها برای خالی کردن کاپ قاعدگی خود در طبیعت دنبال کنید:

 • یک چاله کوچک و سطجی در محل مناسب حفر کنید. (70 قدم از آب دور شوید، نزدیک درخت و ریشه هایش نباشید)
 • بعد از حفر چاله دست های خود را با آب و صابون یا ضدعفونی کننده کاملا بشویید.
 • کاپ قاعدگی خود را خارج کنید و محتویاتش رو داخل چاله خالی کنید.
 • با آب بطری کاپ خود را بشویید.
 • چاله را با خاک پر کنید.
 • دست هایتان را بشویید و ضد عفونی کنید.

– تخلیه و شست و شوی لیواکاپ در سفرهای هوایی

همانطور که قبلا گفتیم، لیواکاپ تا 8 ساعت میتواند در بدن شما بماند و خون قاعدگی شما را جمع آوری کند، پس احتمال اینکه نیاز پیدا کنید که لیواکاپ خود را در دستشویی هواپیما خارج کنید کم است اما در صورت لزوم در نظر داشته باشید :

 • آب موجود در دستشویی هواپیما کاملا تمیز نیست و استفاده از آن برای شست و شوی کاپ توصیه نمی شود پس بازهم تاکید میکنم که بهتر است بطری آب جداگانه برای اینکار همراه خود داشته باشید.
 • موقع تخلیه کردن محتویات لیواکاپ در دستشویی هواپیما دقت کنید که دقیقا آن را در مرکز دستشویی بریزید چرا که سیستم سیفون دستشویی های هواپیما مکشی است و ممکن است محتویات روی دیواره ی دستشویی باقیمانده و تمیز نشود!
 • در صورتی که اندازه دستشویی هواپیما اجازه میداد بهتر است خارج کردن و تخلیه کاپ را به صورت اسکوات خارج از توالت انجام دهید تا از افتادن ناگهانی لیواکاپ در دستشویی پیشگیری کنید.

 

مهم است که کاپ قاعدگی خود را زمان مسافرت و طبیعت گردی تمیز نگهدارید

استفاده از آب های جاری در طبیعت مثل چشمه ها و آبشارها برای تمیز کردن کاپ قاعدگی به دلیل امکان وجود بعضی باکتریها در آن، توصیه نمیشود بنابراین همیشه سعی کنید در طبیعت، آب تمیز همراه خودتون داشته باشید. فراموش نکنید که حتی در سفر هم تمیز کردن و نگهداری آن بعد از اتمام دوره مهم است. بعد از اتمام دوران قاعدگی، لیواکاپ خود را به خوبی بشوئید و در صورت امکان ضد عفونی کنید و آن را در کیسه نخی مخصوص نگهداری کنید. دقت کنید که از پلاستیک یا هر وسیله ای که هوا از آن عبور نمیکند، هرگز استفاده نکنید.

 

 خرید اینترنتی کاپ قاعدگی لیوا 

 

روش استریل کردن لیواکاپ در سفر

همانطور که گفته شد در صورت دسترسی به گاز و ماکروویو می‌توانید مثل همیشه کاپ خود را ضدعفونی کنید. همچنین قرص های ضدعفونی کننده با نام تجاری میلتون در بازار (عمدتا بازارهای خارجی) موجود است، متاسفانه در حال حاضر در ایران امکان تهیه این قرص نیست اما در صورتی که امکان خرید از آمازون را داشته باشید میتوانید از اینجا[1] خرید کنید. طرز کار این قرص به این صورت است که آن را در مقدار مشخصی آب حل میکنید و لیواکاپ را به مدت 30 دقیقه در آن قرار میدهید و بعد از این مدت لیواکاپ شما استریل شده و میتوانید از آن استفاده کنید.

در صورتی که احتمال میدهید در روزی پریودتان آغاز شود، می توانید لیوا کاپ خود را ضدعفونی کرده و داخل بدنتان قرار دهید، به این صورت اگر آن روز قاعدگیتان شروع شد نیازی به استریل کردن مجدد لیوکاپ نخواهید داشت.

نکته مهم: در صورتی که به هیچ کدام از وسایل فوق برای ضدعفونی کردن لیوا کاپ، در شروع دوره دسترسی نداشتید، بهتر است از وسایل دیگر بهداشت قاعدگی استفاده کنید، استفاده از محلول آب و سرکه یا موارد مشابه برای ضدعفونی کردن لیوا کاپ به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 

[1]

 

10 دیدگاه در “راهنمای پریود در سفر

 1. ساناز گفت:

  خیلی جالب بود

  1. avestaper گفت:

   خوشحالیم که نظرتون رو جلب کرد

  2. احمدزاده گفت:

   خیلی جامع و کامل بود ولی من جاهای دیگه در مورد محلول آب و سرکه برای ضدعفونی کردن شنیده بودم چرا در صورت عدم امکان جوشاندن برای لیوا کاپ نمیشه استفاده کرد؟؟

   1. لیوا فارما گفت:

    ممنون بابت نظرتون. آب و سرکه قابلیت ضدعفونی کردن کاپ بصورت کارآمد را ندارد، چون بسیاری از باکتری ها نسبت به رنجی از اسیدیته مقاوم هستند.

 2. مها سرتیپی گفت:

  مفید و کاربردی بود ممنون

 3. فریده جعفری گفت:

  دغدغه سفر موقع پریود برا من یه نفر همیشه بوده، همین حداقل باعث میشه برم سمت استفاده از کاپ

 4. یوسف گفت:

  چقدر مفیده!

 5. یوسف گفت:

  پریودی و سفر واقعا بعضی وقتا دغدغه بدیه! چه خوبهپکه این کاپا این مشکلو حل میکنن

 6. یوسف گفت:

  چه جالب!

 7. Mona گفت:

  سپاس از نکات ظریفی که گفتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *