عمومی

یوگا، درمانی برای گرفتگی و دردهای قاعدگی

یوگا و ورزش درمان دردهای پریود (7)

 

تقریبا تمامی زنان درجات مختلفی از دردها و گرفتگی های عضلانی را در دوران قاعدگی تجربه میکنند.
درمان های دارویی میتوانند به کاهش این دردها کمک کنند اما راه حل هایی طبیعی برای از بین بردن یا حداقل کاهش منبع درد وجود دارد. بر خلاف باور عموم، ورزش به شدت در دروان قاعدگی توصیه می شود زیرا که با ترشح اندورفین (مسکن طبیعی بدن) حین ورزش، دردهای قاعدگی تا حد زیادی کاهش پیدا میکند.

 

5 حرکت یوگا که بهترین تمرین های سبک برای دوران پریود هستند:

 

1- حرکت بچه (child’s pose) : کاهش دهنده کمر درد و آرامش بخش

 

ورزش درمان دردهای پریود

ابتدا زانو بزنید. باسن خود را به پاشنه پا نزدیک کنید. صاف بنشینید ، سپس نفس خود را بیرون دهید و بدن را به سمت پایین و جلو بکشید ، به طوری که شکم در بالای ران قرار گیرد. دست ها را بالای سر خود دراز کنید و پیشانی را روی زمین قرار دهید. چشمهایتان را ببندید.
باید کمی کشیدگی در شانه ها، باسن، پایین ستون فقرات و بازوها احساس کنید.

 

بیشتر بخوانید: تاثیر ورزش کردن در کاهش دردهای پریود و سندروم پیش از قاعدگی

 

2- حرکت چرخش در حالت خوابیده: کاهش درد کمر و زیر شکم

 

ورزش درمان دردهای پریود

دراز بکشید و پاهای خود را صاف کنید. زمانی که نفس را به داخل میبرید، زانو را به سمت قفسه سینه جمع کنید، با بازدم پایتان را مانند تصویر به سمت چپ بدن بچرخانید.سر را به سمت راست برگردانید و دست راست را باز کنید.با دست چپ زانوی راست را نگه دارید. در همین حالت به آرامی چند نفس عمیق بکشید و سپس این حرکت را با پای دیگر تکرار کنید.

 

3- حرکت کودک خوشحال (Happy baby) : ماساژ ملایم ستون فقرات و آرامش بخش

 

ورزش درمان دردهای پریود

به پشت دراز بکشیدو زانوها را به سمت سینه خود جمع کنید به صورتی که کف پا رو به سقف قرار بگیرد. زانوهایتان باید نزدیک به زیر بغل هایتان باشد. قسمت بیرونی پاهایتان را بگیرید و به آرامی شروع به حرکت بالا به پایین و چپ و راست کنید. فراموش نکنید که به پهنای صورت بخندید تا کودک درونتان با شما همراهی کند.

 

4- حرکت تعظیم (Bow pose): کشش قسمت جلویی بدن و کاهش گرفتگی عضلانی و نفخ شکم

 

ورزش درمان دردهای پریود

.روی شکم خود دراز بکشید و چانه خود را روی زمین بگذارید. پاهای خود را بکشید. در حین بازدم، پاهای خود را به سمت باسن بلند کنید و قوزک پاها را با دستانتان بگیرید. هنگام دم به آرامی قفسه سینه را از زمین بلند کنید و مستقیم به جلو نگاه کنید. 20 ثانیه در این حالت بمانید. توجه داشته باشید که در این حالت وزن بدن باید روی شکم باشد. قبل از رها کردن مچ پا و پایین آوردن پاها، بازدم را انجام دهید و پاها را به آرامی پایین بیاورید. به حالت اولیه بازگردید و ریلکس کنید.

 

5- حرکت شتر (Camel pose) : کشش عضلات شکم و ران، کاهش درد و ناراحتی

 

ورزش درمان دردهای پریود

روی مت زانو بزنید کمی زانوها را باز کنید، دست های خود را روی باسن قرار دهید. ساق پا باید روی زمین قرار گرفته باشد. به آرامی به عقب خم شوید و دستان خود را به پاشنه برسانید. گردن خود را به عقب بکشید و اجازه دهید سرتان به عقب برگردد. به اندازه 2 بار تنفس خود را در این حالت نگه دارید و سپس با دست دیگر امتحان کنید.

 

حرکات یوگا، مانند این 5 حرکت میتواند به کشش ملایم، دردهای قاعدگی را کاهش دهد. یادتان باشد که زمانی که این حرکات را انجام میدهید به خودتان سخت نگیرید و تمرکزتان روی تنفس و ریلکس شدن باشد. اگر به کلاس یوگا میروید، خودتان را برای انجام تمام حرکات تحت فشار قرار ندهید، با سرعت خودتان پیش بروید.
بعد از تمرین یوگا میتوانید یک حمام آرامش بخش را امتحان کنید اینکار به کاهش دردهایتان کمک زیادی میکند.

 

 

بیشتر بخوانید: سوالات پرتکرار استفاده کنندگان فنجان قاعدگی 

 

 خرید اینترنتی کاپ قاعدگی لیوا 

3 دیدگاه در “یوگا، درمانی برای گرفتگی و دردهای قاعدگی

  1. یوسف گفت:

    👍👍

  2. یوسف گفت:

    ورزش واسه همه چی خوبه

  3. Mona گفت:

    حرکت حرکت بچه (child’s pose) خیلی آرامش یخشه و در کاهش درد موثره من امتحان کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *