عمومی

تاثیر ورزش کردن در کاهش دردهای پریود و سندروم پیش از قاعدگی

چه ورزش هایی مناسب دوران قاعدگی است؟

 

 

برخی از افراد در دوران قاعدگی خود علائمی مانند دل پیچه، نفخ، خستگی و سردرد را تجربه می کنند. با انجام حرکات ورزشی می توان این علائم و سایر موارد را کاهش داد. ورزش در دوران قاعدگی می تواند به بهبود خلق و خو و کاهش افسردگی و خستگی و دردهای قاعدگی با افزایش ترشح اندروفین، کمک کند.

تحقیقات نشان داده است در یک بازه زمانی 8 هفته ای، شدت درد قاعدگی در زنانی که سه روز در هفته به مدت حداقل 30 دقیقه ورزش کردند، کمتر از زنان بی تحرک بود. در نتیجه، ورزش در طول و قبل از یک دوره پریود ممکن است علائم را کاهش دهد.

 

5 دلیل برای ورزش کردن در دوران قاعدگی

 

یوگا و ورزش درمان دردهای پریود (7)

1- کاهش علایم سندروم پیش از قاعدگی PMS
اگر در روزهای قبل از قاعدگی و قاعدگی احساس خستگی میکنید و تغییرات خلقی برای شما اتفاق می افتد، ورزشهای منظم هوازی به کاهش این علائم کمک میکند.

2- افزایش اندورفین با ورزش در دوران قاعدگی
ورزش کردن به صورت طبیعی هورمون اندورفین را در بدن افزایش میدهد، این هورمون یک ضد درد طبیعی است و با آزاد شدن آن حین تمرین های ورزشی، کاهش درد های قاعدگی را خواهید داشت.

 

بیشتر بخوانید: یوگا، درمانی برای گرفتگی و دردهای قاعدگی

 

3- افزایش قدرت بدنی
طبق مطالعه ای در دانشگاه اوما سوئد، در دو هفته اول چرخه قاعدگی (که شروع آن از روز اول قاعدگی است) به دلیل کم بودن سطح هورمون های زنانه، تاثیر تمرینات ورزشی در افزایش قدرت عضلات بیشتر خواهد بود.

4- بهبود خلق و خو
طبق نظر انجمن تخصصی زنان و زایمان آمریکا، تمرین های ورزشی منظم میتواند احساس افسردگی را در زنان کاهش دهد.

5- مبارزه با پریودهای دردناک
اگر شما هم تجربه پریودهای دردناک یا دیسمنوره را دارید میدانید که دوران قاعدگی میتواند تا چه حد آزاردهنده باشد. خبر خوب اینکه ورزشهایی مانند پیاده وری سبک و حرکات یوگا میتواند این علایم را در شما کاهش دهد.

 

چه ورزش هایی مناسب دوران قاعدگی است؟

 

5 دلیل برای ورزش کردن در دوران قاعدگی

 

پیاده روی:
در روتین روزانه خودتون حدودا 30 دقیقه ، یا دو تا 15 دقیقه پیاده روی را بگنجانید.

تمرینات کششی تلفیقی:
در صورت احساس تنش و سفتی در عضلات خود در دوران قاعدگی خود می توانید تمرینات کششی سبکی مانند یوگا، تای چی و پیلاتس را انجام دهید.

شنا کردن:
با توجه به اینکه وزن افراد در آب کاهش می‌یابد، شنا کردن می تواند به تسکین دردهای دوران قاعدگی کمک کند.

 

بهداشت قاعدگی حین ورزش

اینکه حین ورزش در قاعدگی از پد استفاده میکنید، تامپون یا کاپ قاعدگی، موضوعی کاملا شخصی است، اما وسایل بهداشت قاعدگی که داخل بدن قرار می گیرند، مثل تامپون و کاپ قاعدگی معمولا انتخاب بهتری در حین تحرک هستند. دلیل این موضوع هم این است که نوار بهداشتی معمولا در حین انجام تمرین های ورزشی ممکن است جا به جا شود و ایجاد لکه و یا ناراحتی کند. اگر از نوار بهداشتی حین ورزش کردن استفاده میکنید، حتما بعد از اتمام این حرکات، آن را تعویض کنید تا احتمال رشد باکتری ها و عفونت های ناحیه واژینال را کاهش دهید.

 

بیشتر بخوانید: کاپ قاعدگی چیست و چگونه استفاده می شود؟

 

آیا میتوانیم از کاپ قاعدگی حین ورزش استفاده کنیم؟

قطعا بله! تجربیات زیادی از کاربران کاپ به دست ما میرسد که افراد حین ورزش اگر از کاپ قاعدگی استفاده کنند احساس راحتی و آرامش بیشتری دارند چون ظرفیت بیشتری نسبت به پد و تامپون دارند و زمان بیشتری میتوانند داخل بدن قرار بگیرند, در عین حال احتمال جا به جا شدن و نشت خون وجود ندارد. افراد فعال و با مشغله زیاد، می گویند که استفاده از کاپ قاعدگی به آن ها کمک میکند بر روی کارهایشان تمرکز کنند و دغدغه روزهای قاعدگی را نداشته باشند.
به دلیل اینکه کاپ قاعدگی میتواند تا 8 ساعت داخل بدن بماند، ورزشکاران نیازی به نگرانی درباره تعویض پی در پی نوار بهداشتی یا تامپون ، یا حمل آن ها ندارند. کوهنوردان و طبیعت گردان هم نیازی به تغییر برنامه های خود به خاطر پریود نخواهند داشت. برای اطلاعات بیشتر مقاله استفاده از کاپ قاعدگی در سفر را بخوانید.
شناگران هم نگران دیده یا آلوده شدن نخ تامپون نخواهند بود و افرادی که یوگا و پیلاتس کار میکنند هم دغدغه ای بابت حرکات مختلف و لک شدن لباس خود نخواهند داشت!
پس میتوانیم نتیجه بگیریم که استفاده از کاپ قاعدگی میتواند گزینه ای راحت و سالم برای ورزشکاران باشد.

 

آیا محدودیتی از لحاظ علمی برای ورزش در دوران قاعدگی وجود دارد؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، محدودیتی در مورد نوع ورزش زنان در زمان پریود وجود ندارد. در واقع هیچ اطلاعات علمی برای اثبات اینكه زنان باید انجام تمرینات خاصی را محدود كنند یا اینکه نباید حرکات ورزشی سنگینی را در طول دوره قاعدگی خود انجام دهند، وجود ندارد. فقط یادتان باشد که در طول عادت ماهانه بهتر است به بدن خود گوش دهید. در صورت احساس خستگی زیاد می توانید از شدت تمرینات روزمره خود بکاهید تا دچار خستگی مفرط نشوید.

 

بیشتر بخوانید: سوالات پرتکرار استفاده کنندگان فنجان قاعدگی 

 

 خرید اینترنتی کاپ قاعدگی لیوا 

5 دیدگاه در “تاثیر ورزش کردن در کاهش دردهای پریود و سندروم پیش از قاعدگی

 1. فریده جعفری گفت:

  من هرموقع ورزش کردم دردای پریودم واقعا کمتر شده و راحت تر بودم

  1. کارشناس لیوا فارما کد 2 گفت:

   دقیقا همینطوره فریده عزیز 🌹

 2. یوسف گفت:

  👍

 3. یوسف گفت:

  مگه میشه ورزش بد باشه😍 قطعا ارامشبخش هم روح هم جسمه

 4. Mona گفت:

  منم تجربه خوب یاز ورزش و کاهش دردهای قاعدگی داشتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *